Tulokset 2015

SPL-Etelä-Uusimaa ry.
SPL-näyttely Lohja, 13.-14.06.2015

KASVATTAJALUOKAT

1. SENSEN MANN
201, 167, 139, 169, 165, 120; Va3, SG 2, SG2, SG4, SG11, SG3
maximaalinen vaikeusaste, koirilla oikeat koot, erittäin hyvä yhtenäisyys,
oikeat kokonaisrakenteet, erittäin korkealaatuisia yksilöitä, koirilla merkillepantavan tummat silmät,
hyvät liikkeet. Ryhmän sijoitus 1.

2. SENSEN MANN
202, 168, 185, 153, 155,119: V6, SG5,V4, SG3, SG6, SG4,
korkea vaikeusaste, ryhmässä hyvä yhtenäisyys, hyvät luustonvoimakkuudet,
koirilla oikeat kulmaukset, puutteita olkavarren pituudessa ja asennossa,
hyvät mittasuhteet ja liikkeet. Ryhmän sijoitus 2.

NORMAALIKARVAISET
Nartut, Aikuiset 12-18kk
Norbert Wettlaufer
SG1 115 RETGINA LAT LEHMBURG LV-33533\14  04.04.2014    Mischenko N.,zilberts.j.,simonova M.
SG2 126 ZILBER VASSERFAL ALFA -NIKE 3991427  01.04.2014    Mischenko N,beljkova S,pastuhov S.
SG3 120 SENSEN MANN PARIS FI26198/14  19.01.2014    Jussi Uotila
SG4 125 ZAVIST BOGOV ESHKA 3921314  21.01.2014    Mischenko N,vibornova I.
SG5 119 SENSEN MANN OPAYA FI15464/14  31.12.2013    Kim Baggström
SG6 117 RUSSTANNTNWALD UMBRA KVEST 3834719  19.01.2014    Mischenko N,lunina L
SG7 113 LJUSTIKHOF TOSKANA 3796751  25.12.2013    Mischenko N,troshina K.
SG8 123 UNAXIS MINOSA FI25827/14  22.03.2014    Eeva-Liisa Kallio ja Kasvattaja
SG9 122 TEAM LEIKSAID SIMONA FI47753/14  29.05.2014    Mishchenko Natalia
SG10 112 KRANICHZUG LUMIA FI15476/14  14.12.2013    Johanna Isberg ja Jari Kurki
SG11 107 DIOZEMONTE’S ANGELS CRYING FI19787/14  11.02.2014    Kultanen Taina
SG12 124 USLADA MEISEHOF BCU166-028247  20.01.2014    Eija Wegelius & Iida Vettenranta
SG13 111 KARISMAN CUURA FI20163/14  13.02.2014    Reimakoski Maija-Liisa
SG14 104 ATLAS DREAMS PUMA FI34633/14  21.05.2014    Riitta Vuotila
SG15 116 ROYAL COCTAIL VODKA FLIRT FI25250/14  26.03.2014    Susanna Korhonen ja Linda Mäntynen
SG16 110 JOVIAL’S OICHENIA FI25978/14  20.03.2014    Pirjo Pyynönen
SG17 118 SENSEN MANN OONA FI15465/14  31.12.2013    Camilla Gorbatow ja Jukka Laitinen
SG18 106 BRITAX INDY FI36999/14  13.06.2014    Vesa Pirkko & Korkiakoski Sari
SG19 105 BARWAXAN SAFA FI41559/14  26.05.2014    Lindroos Jenna,hakomäki Ekko, Lindroos Leena
SG20 108 EASY CHOICE LETS ROCK FI26644/14  03.04.2014    Repo Sanna (+ Kasvattaja)
SG21 109 IMZEDRIFT’S ELIZA FI15104/15  21.12.2013    Eija Mankolanaho
Ei osall. 114 MANNOS VILDA SE36308/2014  26.04.2014    Carina Melanoz Blomstermåla/halter Rebecka Olofsson
Ei osall. 121 TEAM LEIKSAID O’MELIA FI20062/14  26.01.2014    Eija Iivonen & Natalia Mishchenko

Urokset, Aikuiset 12-18kk
Christoph Ludwig

SG1 136 MARGMAN YAN EST01042|14  09.02.2014    Mischenko N,kovrizhnikh O.
SG2 139 SENSEN MANN RONALDO FI34862/14  23.05.2014    Johanna Jarva
SG3 133 KRANICHZUG LOTHAR FI15470/14  14.12.2013    Nenne Hohenthal
SG4 134 KRANICHZUG MAJOR FI23624/14  07.03.2014    Minna Krans ja Kasvattaja
SG5 135 KRANICHZUG MERLIN FI23625/14  07.03.2014    Luka & Jari Kurki
SG6 127 ASTERIX SOLO RIGOLETTO LV-33311/14  15.03.2014    S. Vevere
SG7 130 EASY CHOICE KULMAN KINGI FI13990/14  30.12.2013    Hanna Söderlund
SG8 129 DIOZEMONTE’S ATTRACTIVE ARNOLD FI19782/14  11.02.2014    Rauno Muronranta
SG9 128 DIOZEMONTE’S ALONE IN THE DARK FI19781/14  11.02.2014    Elina ja Timo Korte
SG10 137 SENSEN MANN PUMA FI26197/14  19.01.2014    Sami Baggström
SG11 132 HERO VOM HEILIGENTAL SZ2299682  17.12.2013    Jukka Tuhkanen
G1 140 TEAM LEIKSAID OCEAN FI20064/14  26.01.2014    Pamela Johansson & Natalia Mishchenko
U1 138 SENSEN MANN QUINT FI34972/14  08.03.2014    Minna Rissanen
Ei osall. 131 HAUKKUMÄEN HERRASMIES FI33049/14  01.04.2014    Oksanen Eija

Nartut, Aikuiset 18-24kk
Norbert Wettlaufer

SG1 150 OBERLAUF BAVARIJA 3692170  02.08.2013    Mischenko N,karimova Y.
SG2 143 BONEY M SUPER AGENT 3869906  15.06.2013    Mischenko N,kicul I.
SG3 153 SENSEN MANN IBIZA FI49228/13  28.07.2013    Kim Baggström
SG4 151 OBERLAUF VILLERIN 3773528  10.08.2013    Mischenko N,novikova M.
SG5 147 NEGUS KARIL”S SHANTAL 3653220  18.07.2013    Mischenko N,kuzmin A.
SG6 155 SENSEN MANN LILIANE FI11153/14  21.11.2013    Kim Baggström
SG7 146 KREISLAUF TERRACINA FI53497/13  10.10.2013    Jussi Uotila ja Sami Baggström
SG8 144 HILLDEMANS OONA FI12958/14  07.12.2013    Lemponen Jenna ja Taina Nyström
SG9 149 NOVASPACE CURACAO FI47135/13  27.07.2013    Heini Lappalainen
SG10 154 SENSEN MANN ITALY FI49226/13  28.07.2013    Kasvattaja & Sergey Dzhelaukhov
SG11 156 XAIJA SOLO RIGOLETTO LV-31856/13  30.07.2013    I. Äbele
SG12 145 KRANICHZUG HALEY FI44079/13  19.07.2013    Kasvattaja & Johanna ja Lauri Isberg
SG13 142 BARWAXAN NYLONBEAT FI16708/14  01.11.2013    Lindroos Pauli ,lindroos Leena
SG14 148 NORA AV RØSTADGÅRDEN FI14846/15  14.07.2013    Carita Kestilä & Eija Wegelius
SG15 141 ATLAS DREAMS NOWA FI47084/13  22.08.2013    Sammalsaari Katri
Ei osall. 152 SENSEN MANN HELGA FI49662/13  24.06.2013    Noora Nurminen ja Sanna Vilhonen

Urokset, Aikuiset 18-24kk
Christoph Ludwig

SG1 174 WUNDERSTERN BOSTON EST03377/13  02.07.2013    Märt & Signe Shadeiko /r.ruven
SG2 167 SENSEN MANN ITALO FI49222/13  28.07.2013    R.march & S. Baggström
SG3 176 XEDGEHOG SOLO RIGOLETTO LV-31849/13  30.07.2013    M. Ramina
SG4 169 SENSEN MANN LEO FI11147/14  21.11.2013    Kasv & Jukka Henriksson
SG5 168 SENSEN MANN JAGGER FI51131/13  10.09.2013    Kim Baggström
SG6 158 IDOL VOM DIEMEL SZ2298000  13.09.2013    Wolfgang Weimer
SG7 171 SHATTLE V.WESPEN HAUS 3692050  23.06.2013    Mischenko N,larionova N.
SG8 173 WESLEY VOM ALTENBERGER LAND SZ2300865  08.08.2013    Arja ja Risto Parind
SG9 164 NEGUS KARIL”S JARAN 3754572  08.09.2013    Mischenko N,kuzmin A.
SG10 170 SENSEN MANN LUCAS FI11148/14  21.11.2013    Kim Baggström
SG11 165 SENSEN MANN GASSO FI39906/13  17.06.2013    Johansson Sari
SG12 175 XAIDAX’S ENRIGO FI53456/13  22.09.2013    Rhonda Holst
SG13 172 SOLHOLMENS OHANKO FI41233/13  04.07.2013    Katja ja Juha-Pekka Keimmo
SG14 160 KRANICHZUG IMOLA FI51552/13  20.09.2013    Heli Kankainen, Hanna Rikkonen
SG15 162 KREISLAUF ROMEO FI40560/13  28.06.2013    Susanna Pasanen
SG16 166 SENSEN MANN HILL FI49659/13  24.06.2013    Pekka Ojala
SG17 163 KREISLAUF TAMBABAY FI53494/13  10.10.2013    Maarit Raivio
SG18 159 KRANICHZUG HUGO BOSS FI44077/13  19.07.2013    Pirjo Virtaniemi
SG19 157 ATLAS DREAMS NATZ FI47080/13  22.08.2013    Kirsi Vinnikka
Ei osall. 161 KRANICHZUG JÄGER FI55641/13  26.10.2013    Kasvattaja & Joakim Nervander

Nartut, Aikuiset yli 24kk
Norbert Wettlaufer

VA1 181 +LJUSTIKHOF NAGAINA 3599786  02.05.2013    Mischenko N,ermilova L.
VA2 179 FEST KIEFER NETRA EST01185/12  14.03.2012    Liina Sepp ja Mishchenko
VA3 186 +TEAM LEIKSAID DANIELLE 3262701  24.07.2010    Mischenko N,simnova M.
VA4 183 +RUSSTANNENVALD RUBI RAIS 2869860  09.09.2010    Mischenko N,lunina L.
V1 184 +SEFFE VON VIERHUNDERT HERTZ SZ2268760  31.05.2011    Märt Shadeiko /r.ruven
V2 178 +AUSSENHAUS MALISSA EST00560/12  03.01.2012    Rain Heinsoo ja Veiko Väljas
V3 180 +KRANICHZUG WENDRINA FI16037/12  05.01.2012    Kasvattaja & Heidi Valkeapää
V4 185 SENSEN MANN ÖNSKA FI13941/11  27.11.2010    Kasvattaja
V5 182 OCTIFEIN KELLY FI41107/11  13.06.2011    Kasv.
G1 177 AUFRUHR DINA FI16566/10  23.01.2010    Schroderus Kirsi BEST BITEWORK FEMALE
Ei osall. 187 TEAM LEIKSAID MORENA FI47837/13  30.04.2013    Mishchenko Natalia ja Tanja
Ei osall. 188 +WENDY DE MAYORAL FI38822/11  17.04.2010    Eija Mankolanaho

Urokset, Aikuiset yli 24kk
Christoph Ludwig
VA1 207 +ZAVIST BOGOV ANDREAS 3484174  05.12.2012    Mischenko N,berger Y.
VA2 204 +WUNDERSTERN TEAM LAS VEGAS EST03068/09  12.09.2009    Imbi Otti & Veiko Väljas
VA3 201 +SENSEN MANN FEIK FI29223/11  04.04.2011    Kim Baggström BEST BITEWORK MALE
VA4 203 +STRONG END SOFT GELIOS 3167160  04.10.2011    Mischenko N,kirei L.
V1 208 +ZOFF V.EICHENPLATZ 3515001  16.02.2011    Mischenko N,polikutina L.
V2 195 +LJUSTIKHOF FORWARD RKF2401254  30.07.2008    Aksentyeva ja Mishchenko
V3 197 +OSTEN SHTERN CENTURION 3317041  11.12.2011    Mischenko N,aristov D.
V4 190 +HELEROS JEFFREY EST04118/10  02.12.2010    Heli Vaab&otto Kiisma
V5 196 +OBERLAUF INTER 2964751  20.02.2011    Mischenko N,nikitina E.
V6 202 +SENSEN MANN Z-ROYAL FI56455/10  03.10.2010    N.voskresenkaya
V7 189 +DE ORSE MAK FLAI OSTIN 2372008  17.04.2008    Mischenko N,strakhov A.
V8 191 +KRANICHZUG NIGERIA FI30579/10  09.04.2010    Minna Krans ja Kasvattaja
V9 205 +WUNDERSTERN MYYTH EST03135/09  08.09.2009    Ulle Vahesaar /r.ruven
Ei osall. 192 +KRANICHZUG QUATTRO FI21730/11  18.02.2011    Mikko Rumpunen ja Kasvattaja
Ei osall. 193 +KREISLAUF PRAVO FI36016/11  18.03.2011    Kristiina Kesäläinen ja Jari Kurki
Ei osall. 194 +LJUSTIKHOF BARKLAY 3250458  11.01.2012    Mischenko N,anisimova A.
Ei osall. 198 +ROYAL SMILE ONEIL FIN49295/08  07.07.2008    Taija Lähteenmäki
Ei osall. 199 +SABIR NO BARTAS KRASTA LV-25540\11  11.12.2010    Mischenko N,gryunberg Y.
Ei osall. 200 +SENSEN MANN EMIRO FI27034/11  27.03.2011    Esko Brunila
Ei osall. 206 +ZAVIST BOGOV ADRENALIN 3484177  05.12.0012    Mischenko N,kicul I.
PITKÄKARVAISET
SPL-näyttely Lohja, 13.06.2015

Nartut, Aikuiset 12-18kk
Norbert Wettlaufer

SG1 244 SENSEN MANN RIHANNA FI34864/14  23.05.2014    Maija Korpivaara

Urokset, Aikuiset 12-18kk
Christoph Ludwig

SG1 245 BOSS SOLO RIGOLETTO LV-33710/14  21.05.2014    O. Magone
SG2 247 TEAM LEIKSAID REMBO FI42137/14  03.05.2014    Miilukangas Janita
SG3 246 KRANICHZUG LANCELOT FI15471/14  14.12.2013    Jorma Kaitajärvi
Nartut, Aikuiset 18-24kk
Norbert Wettlaufer

SG1 249 SENSEN MANN INGRID FI49225/13  28.07.2013    Mehtonen Pia
SG2 248 NOVASPACE COSMOPOLITAN FI47134/13  27.07.2013    Linda Mäntynen
Urokset, Aikuiset 18-24kk
Christoph Ludwig

SG1 253 TEAM BULLE HOF QUINTO 3796336  13.10.2013    Mischenko N,shmuratov T.
SG2 250 HELEROS VOX 04051/13-EST  23.09.2013    Meeli Lindsaar
SG3 252 SENSEN MANN ICARUS FI49224/13  28.07.2013    Satu ja Tero Sjögren Sekä Kasvattaja
SG4 251 SCHUFT’S RASPUTIN FI40991/13  20.06.2013    Samuel ja Päivi Nieminen

Nartut, Aikuiset yli 24kk
Norbert Wettlaufer

VA1 256 +TALANTEL ANABEL 3074495  15.05.0011    Mischenko N,elektrova A.,shabardin A.
SG1 255 SENSEN MANN KYRA FI46970/11  19.07.2011    Maritta Koskinen
SG2 254 HAUKKUMÄEN CULTATURKKI FI58832/11  04.11.2011    Petri Mäntynen ja Linda Mäntynen

NORMAALIKARVAISET Pennut
SPL ETELÄ-UUSIMAA Ry

Kasvattajaryhmät

SENSEN MANN
15,16,30,71,74,88 3 urosta, 3 narttua; 6 isää, 6 emää Keskivoimakkaita, hyvät koot, hyvät pigmentit, hyvät maskit, selkeät sukupuolierot, suorat linjat, yhdensuuntaiset liikkeet, hyvin kulmautuneet, hyvät liikkeet, tasapainoiset rinnan mittasuhteet, yhtenäinen ryhmä. Hyvä kasvatustulos. 1.sija

TEAM LEIKSAID
18,90,91,92,101,102,103 3 urosta, 4 narttua; 3 isää, 4 emää Voimakkaita, hyvät koot, erittäin hyvät pigmentit ja maskit, ilmeikkäät hyvät päät, hyvät mittasuhteet ja rinnan rakenteet, osalla löysät ranteet, hyvät kulmaukset edessä ja takana, tasapainoiset yhdensuuntaiset liikkeet, yhtenäinen ryhmä. Hyvä kasvatustulos. 2.sija

Pentunäyttely Lohja, 12.06.2015
Nartut, Pennut 4-6kk
Sami Baggström

L+1 13 OBERLAUF SHASHA 364  28.01.2015    Mischenko N,bozenova M.
L+2 18 TEAM LEIKSAID XCELLENT FI27544/15  06.02.2015    Mishchenko Tanja
L+3 15 SENSEN MANN ÅWA FI19579/15  25.01.2015    Kasvattaja
L+4 11 KRANICHZUG SIGNE FI16323/15  03.01.2015    Seija Tuovinen
L+5 6 DOSMARIN ZAFIR FI16358/15  30.12.2014    Kasv.
L+6 16 SENSEN MANN ÄMIE FI24897/15  02.02.2015    Linda Mäntynen
L+7 19 TEAM LEIKSAID XU-XU FI27542/15  06.02.2015    Kasv.
L+8 8 DOSMARIN ZENIA FI16363/15  30.12.2014    Eeva Laakso
L+9 10 DOSMARIN ZIZZI FI16361/15  30.12.2014    Kasv.
L+10 9 DOSMARIN ZIRCON FI16360/15  30.12.2014    Emma Syri
L+11 3 ALISA FI20224/15  10.02.2015    Ida Tripp
L+12 1 AFRODITE FI20223/15  10.02.2015    Taina Nyström
L+13 7 DOSMARIN ZARAH FI16359/15  30.12.2014    Marko Räikkönen
L+14 17 TAIKAVIITAN BITKÄ-BIIKKI FI14511/15  13.12.2014    Mari Koskinen
L1 4 ANGEL FI20225/15  10.02.2015    Riitta Lapinniemi
L2 14 SENSEN MANN ÅNITA FI19578/15  25.01.2015    Tiina Lehtinen
L3 5 BESTBUDDY HENRYKA FI13336/15  17.12.2014    Tiina Glans-Kippilä
Ei osall. 2 AFTERDAWN FIREBIRD FI16641/15  06.01.2015    Tiia Koivisto
Ei osall. 12 NOMADES VILMA FI15857/15  06.01.2015    Kristine Kanerva

Pentunäyttely Lohja, 12.06.2015
Urokset, Pennut 4-6kk
Tom Kankkonen

L+1 30 SENSEN MANN ZALAMA FI15578/15  24.12.2014    Kuusela Markus ja Mariet
L+2 37 ZILBER VASSERFAL SHVARZ SHAYTAN 333  16.01.0015    Mischenko N,pitirimov A.
L+3 27 KREISLAUF XO FI22208/15  08.02.2015    Rikkonen Hanna
L+4 36 WUNDERSTERN DABACCO EST00352/15  24.12.2014    Rainer Kutt & R.ruven
L+5 35 TEAM LEIKSAID XERRO FI27538/15  06.02.2015    Kati Valtatie-Eskola ja Kasv
L+6 26 KREISLAUF XANTOS FI22209/15  08.02.2015    Sami Hautamäki
L+7 33 SENSEN MANN ÅSKAR FI19576/15  25.01.2015    Kasvattaja
L+8 34 SENSEN MANN ÄTHOS FI248921/15  02.02.2015    Kasvattaja
L+9 21 BALARIS IMPERATIV 387  29.01.2015    Mischenko N,aristov V.
L+10 25 KREISLAUF VEGAS FI21665/15  25.12.2014    Maarit Raivio
L+11 23 DOSMARIN ZAR FI16357/15  30.12.2014    Stina Hiekka
L+12 24 DOSMARIN ZEUS FI16362/15  30.12.2014    Rosanna Rimpiläinen
L1 29 NOMADES VILJO FI15855/15  06.01.2015    Jari Wetterstrand
L2 31 SENSEN MANN ZEPPO FI15579/15  24.12.2014    Kasvattaja
L3 28 NOMADES VERTTI FI15853/15  06.01.2015    Kärri Markku ja Vuorinen Sari
L4 32 SENSEN MANN ÅPUS FI19575/15  25.01.2015    Anna Gromova
1 20 APACHE FI20217/15  10.02.2015    Anni Haapasalo
Ei osall. 22 BESTBUDDY HENDRYCH FI13338/15  17.12.2014    Kasv

Pentunäyttely Lohja, 12.06.2015
Nartut, Pennut 6-9kk
Sami Baggström

L+1 45 KRANICHZUG QUELLY FI10737/15  08.11.2014    Asmo ja Jonna Antikainen ja Kasvattaja
L+2 55 WALDPFAD MATILDA FI54706/14  25.10.2014    Anne Olkkonen & Ari Pakarinen
L+3 47 KRANICHZUG QUINA FI10738/15  08.11.2014    Ahervo Riikka
L+4 53 SENSEN MANN XUDEN FI53192/14  09.10.2014    Kasvattaja
L+5 46 KRANICHZUG QUENCIE FI10736/15  08.11.2014    Ahervo Riikka
L+6 48 KRANICHZUG RHEA FI10744/15  20.11.2014    Kurki Jari ja Puska Jyrki
L+7 58 ZIEGERKAMP NIKITA SE57632/2014  14.10.2014    Pirjo Virtaniemi ja Jari Kurki
L+8 49 NEGUS KARIL”S ESENIJA 1 296  18.11.2014    Mischenko N,kuzmin A.
L+9 50 OBERLAUF PANDORA 354  15.10.2014    Mischenko N,borisova O,troshina K.
L+10 41 EMBERON’S HOPPAS FI12601/15  30.11.2014    Pia Kiili
L1 43 ESTER LATMON EST01852/15  15.11.2014    Vilve Ala-Paal & Veiko Väljas
L2 40 EMBERON’S HJÄRTA FI12600/15  30.11.2014    Mika Hoikkala
L3 42 EMBERON’S HOPPLA FI12602/15  30.11.2014    Anne Rantala
L4 38 AIDA FI12430/15  16.11.2014    Janita Miilukangas ja Leila Aho
1 54 TAROMAINEN AIKOMUS FI13129/15  04.12.2014    Satu Pajarinen
2 51 PLATINUMSHEPHERD IRA FI11875/15  16.11.2014    Väisänen Ilkka ja Kekkonen Ilpo
3 52 SENSEN MANN XEEA FI53190/14  09.10.2014    Joni Kamunen
4 57 WILD DREAM’S UPCIDER FI12218/15  18.11.2014    Susanna Korhonen
5 44 GOLDA WILL REIJA EJ14301/15  26.11.2014    Kati Turunen
6 39 EASY CHOICE MY OWN FI10610/15  14.11.2014    Kauppinen Hanne
Ei osall. 56 WALDPFAD MONA FI54707/14  25.10.2014    Anne Olkkonen & Ari Pakarinen & Jenna Sutinen

Pentunäyttely Lohja, 12.06.2015
Urokset, Pennut 6-9kk
Sami Baggström

L+1 69 OBERLAUF PERFEKT 351  15.10.2014    Mischenko N,antonov S.
L+2 79 ZYRUS VOM REPITITION HKSV14/00277  01.12.2014    Malle Kiisma
L+3 68 LJUSTIKHOF YUNGA VALERI 2860  17.09.2014    Mischenko N,vasilchenko V.
L+4 71 SENSEN MANN VANDOR FI50857/14  19.09.2014    Hannu Nordlund
L+5 74 SENSEN MANN WASCKO FI50732/14  22.09.2014    Juha ja Arja Vittaniemi
L+6 59 ATLAS DREAMS QUEBEC FI17328/15  23.11.2014    Kasvattaja
L+7 76 WALDPFAD MARA FI54703/14  25.10.2014    Anne Olkkonen & Ari Pakarinen
L+8 66 KRANICHZUG QUANTUM FI10734/15  08.11.2014    Essi Lindeman & Mikkel Klinge Knudsen
L+9 62 DE ORSE MAK FLAI DURAN-DURAN 1517  25.10.2014    Mischenko N,kosikova Y.
L+10 73 SENSEN MANN WALLABY FI50729/14  22.09.2014    Auli Impola
L1 64 EMBERON’S HYDE FI12598/15  30.11.2014    Anne Tuomaala
L2 65 KRANICHZUG QNUT FI10735/15  08.11.2014    Kasvattaja ja Jarmo Kivinen
L3 72 SENSEN MANN VETTEL FI50855/14  19.09.2014    Petri Pullinen
L4 67 KRANICHZUG RAMES FI10739/15  20.11.2014    Elina Kaitajärvi
1 75 TAROMAINEN ASENNE FI13122/15  04.12.2014    Laura Korkeasalo
2 70 PLATINUMSHEPHERD IGOR FI11871/15  16.11.2014    Kasv. ja Ilpo Kekkonen
3 77 WILD DREAM’S UDO FI12214/15  18.11.2014    Susanna Korhonen
4 60 BESTBUDDY G-MIZAR FI11234/15  22.11.2014    Wright Kirsti & Hannula A&h
5 63 EASY CHOICE MAD MAX FI10615/15  14.11.2014    Kaikkonen Milla & Marko & Kauppinen Hanne
Ei osall. 61 BESTBUDDY G-PHECDA FI11231/15  22.11.2014    Kasv
Ei osall. 78 ZIEGERKAMP NOAH SE57636/2014  14.10.2014    Anne & Jari Kurki

Pentunäyttely Lohja, 12.06.2015
Nartut, Pennut 9-12kk
Tom Kankkonen

L+1 92 TEAM LEIKSAID VASILISA FI52040/14  29.07.2014    Savolainen ja Mishchenko
L+2 83 KRANICHZUG ONLY FI47612/14  31.07.0014    Mari Renfeldt & Jari Kurki
L+3 88 SENSEN MANN TEQUILA FI44687/14  25.07.2014    Kasv & Simon Eriksson
L+4 86 LEIKSAID GLUKOSA 0544  27.06.2014    Mischenko N,borisova O.
L+5 87 LJUSTIKHOF SHUGA 2590  14.08.2014    Mischenko N.,minenkov S.
L+6 90 TEAM LEIKSAID THORA FI49479/14  09.07.2014    Erna Touvike ja Kasv.
L+7 91 TEAM LEIKSAID URSULA FI51540/14  25.07.2014    Viktoria Suortti
L+8 84 KRANICHZUG OPIUM FI47614/14  31.07.2014    Pirjo Virtaniemi
L+9 82 KRANICHZUG NIKITA FI43105/14  16.07.2014    Kristiina Kesäläinen ja Kasvattaja
L1 85 LEIKSAID ENIGMA RKF4078014  17.08.2014    Olga Kemppainen – Natalia Mischenko
L2 89 STALLWALLENS ARTEMIS FI45586/14  09.08.2014    Jaana Hytönen
L3 80 BAR-WAXAN XANGRIA FI50514/14  06.07.2014    Carita Kestilä & Kasvattaja
L4 81 JADOVAR ÅDILA FI49277/14  11.09.2014    Päivi Honka ja Mimmi Luukela

Pentunäyttely Lohja, 12.06.2015
Urokset, Pennut 9-12kk
Tom Kankkonen

L+1 103 TEAM LEIKSAID VIKING FI52039/14  29.07.2014    Satu Baggström
L+2 102 TEAM LEIKSAID URAGAN FI51537/14  25.07.2014    Mishchenko & Aksentyeva N
L+3 95 KRANICHZUG OSCAR FI47607/14  31.07.2014    Janina Källman ja Jari Kurki
L+4 94 KRANICHZUG OBAMA FI47608/14  31.07.2014    Satu Kirvesniemi ja Jari Kurki
L+5 101 TEAM LEIKSAID TIMATI FI49475/14  09.07.2014    Rebecca Björklund ja Kasv.
L+6 96 KREISLAUF URSUS FI50462/14  04.08.2014    Jussi Uotila
L1 100 STAHLHALS BYRON FI48786/14  30.08.2014    Jani Kuivamäki
L2 93 JADOVAR ÅPASO FI49272/14  11.09.2014    Kati Honkanen
1 99 ROYAL COCTAIL DAY AFTER TOMORROW FI38648/14  24.06.2014    Päivi Pulkkinen
2 97 MILLAN UNIVERSAL ARTIST FI53299/14  31.07.2014    Saara Kurki
3 98 NOVASPACE DIESEL FI42790/14  15.07.2014    Kristo Söderholm & Susanna Korhonen

PITKÄKARVAISET
Pentunäyttely Lohja, 12.06.2015

Nartut, Pennut 4-6kk
Sami Baggström

L+1 212 SENSEN MANN ÅMPPU FI19582/15  25.01.2015    Herlin Lena
L+2 210 BESTBUDDY HALINA FI13335/15  17.12.2014    Wright Kirsti&snellman Eija
L+3 209 ATHENE FI20221/15  10.02.2015    Jenna Lemponen
L+4 211 HELDALAN JANA FI23908/15  01.01.2015    Niemi Miia ja Mehtojärvi Marko

Pentunäyttely Lohja, 12.06.2015
Urokset, Pennut 4-6kk
Tom Kankkonen

L+1 214 MAMA’S HERO IRON KING FI13024/15  15.12.2014    Taija Lähteenmäki
L+2 213 ARAGORN FI20218/15  10.02.2015    Toni ja Taina Nyström
Pentunäyttely Lohja, 12.06.2015
Nartut, Pennut 6-9kk
Sami Baggström
L+1 218 EVERGREY’S ZIRANA FI12748/15  11.12.2014    Erja Unkila
L+2 217 EVERGREY’S ZINNA FI12746/15  11.12.2014    Janina Mannila, Susanna Pihlajamaa ja Petteri Mannila
L+3 219 HAUKKUMÄEN JA FI13079/15  05.12.2014    Antti Räsänen ja Linda Mäntynen
L+4 220 WILD DREAM’S UP AND DOWN FI12219/15  18.11.2014    Annika Linden & Susanna Korhonen
L1 216 BESTBUDDY G-MEGREZ FI11232/15  22.11.2014    Kasv
L2 215 ATLAS DREAMS QUANITA FI17333/15  23.11.2014    Inka Viemerö
L3 221 WILD DREAM’S USWA FI12220/15  18.11.2014    Sirainen Tina

Pentunäyttely Lohja, 12.06.2015
Urokset, Pennut 6-9kk
Sami Baggström

L+1 229 TALANTEL ARKSON 1956  25.11.2014    Mischenko N,rahimov V.
L+2 222 ALASKA FI12426/15  16.11.2014    Janita Miilukangas ja Kimmo Ahonen
L+3 228 SUNNTOYA’S GÖBER EST00393/15  02.11.2014    Liina Sepp ja Mishchenko
L+4 225 EVERGREY’S ZINTO FI12745/15  11.12.2014    Sirpa H.sormunen
L+5 227 MARGMAN EXCALIBUR FI16069/15  05.11.2014    Liisa ja Arto Jauhiainen
L1 226 KRANICHZUG ROCK FI10742/15  20.11.2014    Annielina Rouhiainen
L2 223 BESTBUDDY G-MERAK “GUSTAV” FI11230/15  22.11.2014    Malgorzata Juvonen
L3 224 EASY CHOICE MR BLACK MASK FI10614/15  14.11.2014    Malmi Niina
L4 230 WILD DREAM’S U-TURN FI12217/15  18.11.2014    Susanna Korhonen
1 231 WILD DREAM’S URAN FI12215/15  18.11.2014    Tiia Koivisto

Pentunäyttely Lohja, 12.06.2015
Nartut, Pennut 9-12kk
Tom Kankkonen

L+1 234 MINE FIRE HUND BETTI 3964947  18.06.2014    Mischenko N.,fedorova T.
L+2 233 JADOVAR ÅCHILLA FI49275/14  11.09.2014    Tarmo Pulkka
L1 235 NOVASPACE DIAMOND FI42792/14  15.07.2014    Heikari Hannele
L2 236 SENJA VON HAUS HELDMANN SZ/SV2306932  13.07.2014    Päivi Ollikka
1 232 ANGRY BRIGADE’S TIGER’S HOPE FI50275/14  01.09.2014    Petri Mäntynen ja Linda Mäntynen

Pentunäyttely Lohja, 12.06.2015
Urokset, Pennut 9-12kk
Tom Kankkonen

L+1 237 AURUM AGLIS STROGOFF 4020521  10.09.2014    Mischenko N,beljkova S,pastuhov S.
L+2 243 TEAM LEIKSAID URAN FI51539/14  25.07.2014    Tanja Siiriäinen
L+3 240 JADOVAR ÅSSY FI49274/14  11.09.2014    Päivi Honka
L+4 241 KRANICHZUG NEXT FI43103/14  16.07.2014    Mari Knuuttila
L1 242 NOVASPACE DARK DEVIL FI42791/14  15.07.2014    Katri Piira ja Kasvattaja
L2 238 BAR-WAXAN X RAY ONE FI50511/14  06.07.2014    Kari Rantanen
1 239 HILLDEMANS PHANTOM FI42469/14  15.07.2014    Sami Vartiainen

Pentujen jalostusryhmät

Solholmens Nikolos FI26374/12
Kymmenen jälkeläistä kahdesta emästä, viisi urosta, viisi narttua. Keskivoimakkaita, hyvät mittasuhteet, hyvät pigmentit ja maskit, hyvät koot, selkeät sukupuolileimat, useilla yksilöillä pitkä olkavarsi saisi olla vinoasentoisempi ja lantiot pidemmät, suurelta osin korrektit etuosat ja kiinteät kintereet. Etuaskel saisi olla vapaampi. Voimakkaat takatyönnöt, ei aivan yhtenäinen ryhmä.

Sensen Mann Yaxham FI45565/12
Neljä emää. Keskivoimakkaita, keskikokoisia, tummat silmät, hyvät mittasuhteet, erittäin hyvät pigmentit ja maskit, selkeät sukupuolten väliset , joillakin yksilöillä hieman köyry lanneosa, osalla kapea rintakehä ja ahtaat takaliikkeet, osalla pitkät olkavarret saisivat olla vinommat, kaikilla hyvät takaosan kulmaukset, etuaskel saisi olla vapaampi, voimakkaat takatyönnöt, melko yhtenäinen.

WILLY VOM KUCKUCKSLAND FI45845/14
13 urosta, 10 narttua. Keskivoimakkaita, selvät sukupuolten erot, hyvät koot ja mittasuhteet, erittäin hyvä pigmentti, hyvät maskit, tummat silmät, hyvä kokonaisrakenne, korkeat säät, kiinteät selät, hyväasentoiset lantiot joka joillain saisi olla hieman pidempi, hyvät etu- erittäin hyvät takakulmaukset, korrektit etuosat, osalla ahtaat takaliikkeet, tasapainoinen liikunta, yhtenäinen ryhmä.

Vox von der Holledau FI56580/12
Kolme urosta, kuusi narttua, kaksi emää. Hyvät luustot, voimakkaat päät, hyvät mittasuhteet, hyvät pigmentit ja maskit kauttaaltaan, tummat silmät, osalla lantio saisi olla pidempi, osalla säkä saisi olla näkyvämpi, osalla koirista lavan asento saisi olla vinoasentoisempi, hyvät takaosan kulmaukset, korrektit etuosat, yhdensuuntaiset liikkeet, etuaskeleet osalla saisi olla vapaammat, hyvät takatyönnöt, osa putoaa liikkeessä eteen, yhtenäinen ryhmä.

ZELINDO VOM LÜTTERBRUCH SZ2283664
Neljä urosta, neljä narttua, kaksi emää. Hyvät luuston voimakkuudet ja koot, hyvät pigmentit maskit ja tummat silmät, hyvät ylälinjat, joillakin lantio saisi olla pidempi, hyvät eturinnat, erittäin hyvät takakulmaukset, koirat kuivia ja kiinteitä, pääsääntöisesti korrektit etuosat, joillakin yksilöillä hieman ahtaat takaliikkeet, tasapainoiset liikunnat, yhtenäinen ryhmä.